Labākais Tavai ikdienai, ko iesaka ārsti.

Ceļo droši kompresijas zeķēs!

Ekspertu padomi Lasīšanas laiks: 3 min

Iesaka: Prof.dr.med. Uldis Mauriņš, ķirurgs, flebologs
Ja Tev priekšā tāls ceļš veicams ar lidmašīnu, autobusu, automašīnu vai vilcienu, atceries parūpēties par savu kāju veselību un pašsajūtu!

Kāpēc iesaka ceļot kompresijas zeķēs?

Ārsti to skaidro šādi: dodoties tālā ceļā, mēs cenšamies lietot mazāk šķidruma, lai retāk jātaisa tualetes pauzes. Jo mazāk dzeram, jo asinis vairāk sabiezē un cirkulē lēnāk. Ja gadījumā ūdens trūkumam vēl nāk klāt alkohols, asinis sabiezē vēl vairāk. Mēs sēžam lidmašīnā bez iespējām izkustēties un pat nejūtam, ka, iespējams, jau tuvojas nelaime. Labākajā gadījumā kājas pietūkst un kļūst neglīti resnas kā bluķi, bet sliktākajā, kājās attīstās virspusējo vai dziļo vēnu tromboze, kas var apdraudēt cilvēka dzīvību.

Kā izpaužas vēnu tromboze un kāpēc tā ir bīstama?

Vieglākais variants ir virspusējo vēnu tromboze, bet smagākais – dziļo vēnu tromboze. Virspusējo vēnu tromboze izpaužas tā, ka uz kājām redzamie vēnu mezgli, par kuru eksistenci cilvēks parasti zina, kļūst cieti, sarkani un tik sāpīgi, ka nevar ne pieskarties – tur ir akūts iekaisums, parasti lokāls, var pat paaugstināties temperatūra.

Savukārt, ja tromboze ir dziļajās vēnas, tā faktiski ir visnopietnākā slimība, kāda fleboloģijā vispār iespējama. Kāja stipri pietūkst, āda kļūst zilgana un ir izteiktas sāpes ar kustību ierobežojumu, kas laika gaitā progresē, stāvoklis kļūst arvien sliktāks, kāja pampst un sāp aizvien vairāk.

Tas ir gadījums, kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība. Parasti dziļo vēnu tromboze ir vienā kājā, ļoti retos un ļoti smagos gadījumos var būt arī abās. Ja trombs, kas izveidojies vēnā, atraujas un ar asins plūsmu nonāk plaušās, tas noved pie plaušu artēriju tromboembolijas, kas var beigties pat ar nāvi.

Ko mēs varam darīt, lai pasargātu sevi no šādas bīstamas situācijas?

Pirmkārt, būtu laicīgi jāārstē hroniskā vēnu mazspēja. Ideālā variantā vajadzētu izārstēt kājas, pirms dodas ceļojumā, taču tas reti kad ir iespējams. Te talkā nāk tāda ļoti laba lieta kā kompresijas terapija ar kompresijas zeķēm. Ja cilvēkam ir vēnu problēmas, tad, veicot tālus braucienus autobusā vai lidmašīnā, kompresijas zeķes būtu jāvalkā obligāti, jo tās ļoti efektīvi pasargā no iespējamām vēnu mazspējas komplikācijām.

Der zināt:
  • Ceļojums, jo sevišķi, ja tas saistīts ar ilgstošu sēdēšanu lidmašīnā, autobusā vai vilcienā, ir pārbaudījums gan slimām, gan arī veselām kāju vēnām.
  • Vēnu mazspēja ir hroniska slimība, kas nevar rasties viena ceļojuma laikā, taču ceļojums var provocēt tās attīstību un komplikāciju rašanos.
  • Ceļojumu laikā cilvēki ar vēnu mazspēju bieži iegūst bīstamu šīs slimības komplikāciju – virspusējo vai dziļo vēnu trombozi.
  • Virspusējo vēnu trombozes gadījumā palielinātie vēnu mezgli kļūst cieti, ļoti sāpīgi un sarkani, var arī paaugstināties temperatūra.
  • Dziļo vēnu tromboze ir visnopietnākā hroniskas venozas mazspējas komplikācija. Tās pazīmes: izteikts kājas pietūkums, zilgana ādas krāsa, stipras sāpes ar kustību ierobežojumu. Šāda situācija prasa nekavējošu ārsta palīdzību.
  • Lai izvairītos no vēnu mazspējas attīstības un komplikācijām, lidojot lidmašīnā vai braucot autobusā, ieteicams ceļojuma laikā vilkt specializētā vēnu centrā pareizi izraudzītas kompresijas zeķes.

STARPTAUTISKĀS KONKURĒTSPĒJAS VEICINĀŠANAI
SIA “Flebomedika” ir noslēdzis 2016. Gada 16. Septembrī līgumu Nr.SKV-L_2016/785 ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par atbalsta saņemšanu pasākuma « Starptautiskās konkurētspējas veicināšana » ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds